Harsány
Megközelítés
Harsányt Bp. felől a 3-as úton, a Harsány/Borsodgeszti leágazásnál letérve, Miskolc felől szintén 3-as úton a város legdélebbi elágazásánál letérve. Ki van mindenütt táblázva.
A falu központjában a "Zöld" ABC-nél kell elfordulni (el sem téveszthető, de: N 47° 58,171' E 20° 44,453' 139 m [GCHRSN+zoldabece]) a Dózsa György utcára, és azon menni végig amíg el nem érjük a tavat. Javaslom a kocsit a horgásztelep bejáratánál lévő parkolónál letenni ( N 47° 58,369' E 20° 43,776' 140 m [GCHRSN+parkoló]), a tóhoz bejutni is itt lehet. Itt található egy tóparti étterem is.
Harsány
A falu régi település. Már a bronz-korban jelentős szerepet töltött be. A honfoglalás előtt hun-avar település volt. Erre utalnak a község határában található avar-gyűrűk. Halom-vár, Leány-vár, Bagoly-vár, ezek a honfoglalás után fontos katonai szerepet töltöttek be. Ezek a közel 200 méter magasságú, kúp alakú dombok, a fontos kereskedelmi útvonal figyelő állomásai voltak. A dombok tetejéről jó kilátás nyílt az alacsonyabb területekre, ezért idővel itt földvárakat emeltek, melyek támaszpontul szolgáltak az itt állomásozó harcosoknak. Ezeket a földvárakat az 1241-42. évi tatárjárás könnyűszerrel lerombolhatta, elfoglalhatta. A kereszténység felvétele és az egyházszervezés nagy változást hozott az itt élők életében. A falu az egri püspökség birtoka lett, és az egyház fenntartására tizedet volt köteles fizetni. A 16. század közepén már jelentős település : oppidium (mezőváros). A térség egyik központja. Az egyik legjelentősebb szőlőtermelő hely. A reformáció tanításai eljutottak e vidékre is, ezzel megszűnt a katolikus vallás egyeduralma. A reformáció kezdetén Harsány áttért a református hitre, és a reformátusok önálló egyházat alapítottak 1576-ban.
A faluban háziorvos, fogorvos, védőnő, gyógyszertár, szociális gondozó, gyermek és családsegítő szolgálat működik.
A falu néveredete:
Nagy valószínűséggel, 11.század végén, 12.század elején, a magyar "hárs, hársfa" főnévből alakult ki a falu neve, az eredetileg kicsinyítő funkciójú, de a valamivel való ellátottság kifejezésére is szolgáló -n(y) képzővel. A település neve a hárs fanév kicsinyítő képzős származéka.
(forrás: Wikipedia)
A tavak
Harsány határában három halastó van. (Régen volt még kettő a domb túloldalán, mára elmocsarasodtak.) Az alsó, faluhoz legközelebbi tónál utóbbi években komoly fejlesztéseket hajtottak végre, szép töltés épült rajta pihenőhelyekkel, helyben váltott engedéllyel lehetséges a horgászás is. Nem volt ez mindig így, régen államilag halászták, majd a rendszerváltás után, kilencvenes évek elején sok gazdája volt, amiből annyi látszott, hogy évente kb kétszer lecsapolták (csak az alsót), majd gondoltak egyet, feltöltötték újra. Közben a zsilip aljában halomban álltak a haltetemek... Régen úszó-csónakázó tavat akartak csinálni belőle, azóta kiépített horgászparadicsom létesült itt.
Más
Szép kilátást és panorámát a falu két oldalán a dombokról lehet fotózni, amin a tó is rajta van a katolikus temető dombja a későbarokk templommal ( N 47° 58,022' E 20° 44,668' 166 m [GCHRSN+Templom]). A helyi virágosnéni szerint sok átutazó idegen jár fel oda fotózni :)
Érdekes még egy séta az Ady utcán (a zöld ábécénél a főútról lefordulva az első utca jobbra), hangulatos pincesor. Sajnos több ház már omladozik, vagy eltűnt, de még így is hangulatos tud lenni. Az utcában van a régi érsekségi uradalmi épület, jelenleg felújítás alatt, elvileg tájház lesz a helyén. A pincéje akkora, hogy a lovasszekér is ott fordult meg benne.
|