Szalónak vára, Városszalónak
latura 2020.01.14. 19:24
A béke múzeuma egy ódon várkastélyban
Nyugati határvidékünk egyik legnagyobb középkori erődítménye Szalónak vára komoran magaslik a körülötte épült Városszalónak (Stadtdchlaining) ódon házacskái fölé. A Fehér-patak buja völgyéből kiemelkedő meredek szirten álló épületkomplexumban ma a Béke Európai Múzeumának kiállításait láthatjuk.
A vár látogatása
A szalónaki vár a külsőtornyos, szabálytalan alaprajzú várak típusába tartozik. A középkor óta szinte teljes épségben fennmaradt épületet egyik oldalról a Fehér-patak mély, sötét, meredek falú völgye, másik oldalról pedig a mély, buja növényzetű várárok övezi. A vár jellegzetessége két magas tornya, a négyzetes őrtorony, és a régebbi kör alakú Öregtorony. Az utóbbiból parádés kilátás nyílik a városra és környékére, az őrtoronyba nem lehet felmenni az ott élő védett denevérkolónia miatt.
A várhoz, a széles várárkon keresztül, 12 pilléren nyugvó hosszú híd vezet, melynek elejét Szűz Mária és Nepomuki Szent János barokk szobra díszíti. Az 1648-ban épült tornyos kapuépítményen keresztül jutunk be a vár tágas udvarába. Még az udvar előtt balra találjuk a kasszát. A nagyméretű, háromszögletű udvaron a bejárattal szemben lévő védőfolyosóról szép kilátás nyílik a patak völgyére. Jobbra van a magas XV. századi őrtorony és az aljában nyíló ún. Granariumban rendezték be a modern konferenciaközpontot.
A várudvar bal oldalán találjuk a tulajdonképpeni kastélyrészt, mely nagyrészt a Batthyányak ideje alatt épült ki. Egy újabb hídon áthaladva jutunk a belső, ún. Fekete udvarba, mely nevét jellegzetes stukkódíszítéséről kapta. Itt emelkedik a vár legrégebbi része a XIII. századi Öregtorony. Jobbra a palotaszárny húzódik, melynek 3 szintjén rendezték be a kiállításokat.
A pincében „Háború és erőszak”, az első szinten „Konfliktus”, a második szinten „Béke” címmel láthatjuk német és angol nyelvű leírásokkal a Békemúzeum kiállításait. A harmadik, legfelső szinten Tóth Lajos helyi népművész gyűjteményét mutatják be.
Érdemes még megnézni a keresztboltozatos, jelenleg reprezentatív célokra használt lovagtermet és a várkápolnát, mely alapvetően gótikus, de pompás, stukkós mennyezete, berendezése és díszes főoltára barokk stílusú. Az időszakos kiállításoknak otthont adó Angyal-termekben két, gyönyörű késő reneszánsz stukkódíszítést láthatunk.
Felejthetetlen élmény a vár körüljárása az ún. Tiltott úton (Verbotener weg) keresztül. A várba vezető híd bal oldalától tudunk lemenni egy szerpentinen a buja növényzetű várárokba. Közvetlenül a híd alatt kis szabadtéri színpadot láthatunk, az árokban különböző eszközökön, kötelek, láncok segítségével próbálhatjuk ki sziklamászó tudásunkat. Balról kerüljük meg a táblákkal jelzett ösvényen a vár épületét, balra a meredek szurdok, jobbra pedig a vár magas, masszív, ódon falai közt vezető keskeny, árnyas csapás rendkívül hangulatos.
Gyakorlati tudnivalók
Cím: Stadtschlaining, Rochusplatz 1
Telefon: +43 3355 2498
Nyitva tartás: Húsvéttól október 31.-ig hétfő kivételével 9 és 17 óra között
Belépő: 8 euro, kedv.: 5 euro
Parkolóhelyeket közvetlenül a vár bejáratánál bőven találunk.
|