Falu Végén Kurta Kocsma
Petőfi Sándor itt szerzett élményei alapján írta a Falu végén kurta kocsma című versét.
MEGKÖZELÍTÉS
A 491-es főúton Tunyogmatolcs belterületén a fehér nyolcszögletű tunyogi református templom előtt kelet felé térünk a Holt-Szamos hídjára.
N 47° 58,296' E 22° 27,245' 111 m [GCFvkk+Letérés]
Majd a következő lehetőségnél jobbra.
N 47° 58,258' E 22° 27,432' 111 m [GCFvkk+Jobbra]
És továbbmegyünk 70-80 métert és elérkezünk az emlékműhöz.
KURTA KOCSMA
Petőfi Sándor itt szerzett élményei alapján írta a Falu végén kurta kocsma című versét. Több másik település is magáénak mondja a verset, többek között Fülpösdaróc, Csenger, Szatmárpálfalva is, ám a legújabb irodalomtörténeti kutatások alapján a 'kurta kocsma' valószínűleg a matolcsi oldalon, a Szamoson közlekedő komp mellett állt. Petőfi Sándor, Luby Zsigmond birtokos barátjaként járt Luby fülpösdaróci új kastélyában. Fülpösdarócra azonban csak a matolcsi révvel lehetett eljutni, és amíg a kompra vártak betérhettek a közeli kocsmába. Az élmény nyomán születhetett később a vers.
A kocsmát azonban már régen lebontották, és a kompnak is csak a helye van meg.
A kurta kocsma kurtaságára két különböző dolgot találtam.
Tímár György véleménye az egyik, aki ezt írta:
-"Petőfi kurta kocsmájáról sem tudja ma a legtöbb magyar, hogy az mi volt. Nem kiskocsma, amint azt a legtöbben gondolják, hanem kurta bérletű kocsma, melynek engedélye csak a mezőgazdasági holtidényre (azaz Szent Mihály napjától Szent György napjáig) szólt. Kiskocsma egyébként - gondolkozzunk csak kicsikét - már csak azért sem lehetett, mert abban hogyan is fért volna el egy egész zenekar cimbalmostul, amint az a költeményben olvasható?"
-A Magyar Néprajzi Lexikoné a másik. Ahol azt írják, hogy attól kurta kocsma, mert nem volt italmérési engedélye.
|