Lébényi Árpád-kori templom
A lébényi egykori bencés apátsági templom egyike hazánk legjelentősebb román kori műemlékeinek. Az épületet a Győr nemzetség építtette 1199 és 1212 között. A tatár rombolást még átvészelte az épület, azonban a törökdúlás idején többször is erősen megrongálódott. Később persze ez a templom sem kerülhette el a barokk átalakítást - "díszeitől" azonban megfosztották a 19. század végi rekonstrukció alatt, így ismét régi pompájában tündököl.
A szakirodalom így ír róla: "A háromhajós bazilika nyugati főhomlokzatán álló tornyok egy síkban vannak a főhajó külső homlokzatával. A tornyok alsó és felső párkányát íves frízek díszítik. A homlokzat román karakterét a tornyok felső harmadában kialakított két- illetve háromosztású ablakok emelik ki. Homlokzatának legdíszesebb része azonban vitathatatlanul a gyönyörű kiképzésű díszkapu. A kapu bélletének mindkét oldalán 4-4 oszlop látható, levéldíszes, erősen tagolt oszlopfőkkel. Ezekre támaszkodnak az oszloppárokat egybefogó félkörívek. A közöttük lévő falfelületet gazdag, dél-franciás növényi ornamentika díszíti. A déli homlokzaton már megmutatkozik a templombelső háromhajós volta. A főhajó falát megtörő négy félköríves záródású ablakot falsávok keretezik. A szentély felőli részen előreugró sekrestyén kisebb méretű, de még gazdagabban díszített kaput láthatunk. A keleti oldalon a félkör alaprajzú szentély falát levéldíszes fejezetű féloszlopok öt mezőre osztják.
A templombelsőben a főhajót 4-4 pillér választja el a mellékhajótól, a pillérfők díszes faragásúak. A karzat és a tornyok alatt keresztboltozat látható, a többi rész dongaboltozatos. A templom berendezései a XIX. század második felében elvégzett helyreállítási munkák következményeként eklektikus stílusúak. A barokk oltár helyére is így került az 1860-as években az eklektikus szárnyasoltár. A templomban időnként orgonakoncertet tartanak."
Ha a templom zárva lenne, a kulcsról információt a déli bejáratnál találsz.
|