-Túratervek : Kehidakustány - A test és lélek harmóniája |
Kehidakustány - A test és lélek harmóniája
A természet katedrálisa – így nevezik a helyiek a Deák-kút környékét. A szurdokot körülölelő fák mintegy kupolát alkotnak a kút környéki pihenő padok felett. Az atmoszférája rendkívül különleges, ezt a mérések szerint az itt húzódó, a kehidai erdőt a kallósdi kerektemplommal összekötő Szent György-vonal is okozhatja.
A Sárkány-vonal (kínai elnevezés) a leírások szerint nagyon régóta ismert, gyógyító, energetizáló sugárzás, mely a közérzetet nagymértékben javítja, a legyengült szervezet energiáit beindítja, az immunrendszer tartalékait aktivizálja. A sugárzónában jó tartózkodni, megnyugtatja a lelket, pihenteti a testet, az egészségügyi problémákkal küzdő személyeknél beindítja az öngyógyítás folyamatát. Nem csoda hát, ha a középkori papok szent helyeiket, templomaikat mindig két Szt. György-vonal metszéspontjára építették, lehetőséget adva a léleknek az égi csatornák felé megnyílásra.
A kúthoz vezető út a Deák-kúriától indul, mely Deák Ferenc egykori lakóhelye volt. Utunk a kehidai szőlőhegyen vezet végig, érintjük a gyurgyalagos löszfalat, ahol a színes madárkák égi táncában gyönyörködhetünk.
Röviddel a Deák-kút előtt az út bal oldalán csodálatos erdei környezetben egy új kápolna természettel csodálatos összhangot alkotó képe tárul elénk. A Szent László király tiszteletére emelt Árpád-kori stílusjegyeket viselő kápolnát a helybeli Kerékgyártó László építtette. Felszentelése ünnepi keretek közt zajlott, s a nem titkolt remények szerint búcsújáró hely lesz. Az ünnepségen Kerékgyártó úr elmondta, hogy a közelmúltban Olaszországban járt és toszkánai élményei nyomán merült fel benne a gondolat, hogy kápolnát épít a „természet temploma” környékén.
Az épületet Barattáné Zámbó Ágnes zalaegerszegi tervező álmodta meg. A 12x6 m alapterületű kápolna tornya 12 m magas, bontott téglából épült falai különös, ódon hangulatot kölcsönöznek az épületnek. Az íves, ragasztott fa tetőszerkezet és a kettős cserépfedés az Árpád-kor stílusjegyei. Ablakai színes üvegezést kaptak, nemzeti színeinkben pompázik a rajtuk keresztül beszűrődő napsugár. A kápolna tornya egy Szt. László-legendát stilizál. Formájában a kunok ellen étlen-szomjan harcoló magyar csapatok vezérének, Szt. Lászlónak kardját jeleníti meg, aki a tordai hegyekben egy csapással sziklából vizet fakasztott, így csillapítván a kitikkadt harcosok szomját. A kápolna elkészülte és felszentelése is jól időzített, hiszen Zala megye idén 1000 éves, csakúgy, mint az erdélyi katolikus egyház – Erdély védőszentje éppen Szt. László király –, és 800 éves fennállását ünnepli a ferences rend is, akik a későbbiekben üzemeltetni fogják a kápolnát.
Az épületben évente kétszer celebrálnak szentmisét. Június 27-én, Szt. László neve napjának tiszteletére és október 4-én, Szt. Ferenc napja alkalmából. Ezenkívül több rendezvényt is álmodott ide Kerékgyártó úr, a jövőben koncerteknek és alkotótáboroknak ad majd otthont. Az épület egyik helyszíne lesz a Kehidakustányi Vendégvárók Egyesülete által szervezett „New Age Fesztivál – a művészet és életmód találkozása a természettel” elnevezésű rendezvénynek, melyre október 24-től várják a tisztelt érdeklődőket.
|