Várromok ősi titkai
A Balaton térségében több vár is állt egykoron, amely büszkén védte a falu lakosait, az ország népét. Az elmúlt évszázadokban legendák szálltak szájról szájra a nevesebb várkapitányok hőstetteiről, szerelmeiről. A büszke várfalak maradványai a mai napig őrzik az egykori titkokat. Húzzon túracipőt, és tegyen időutazást!
A Balaton-környéki várak maradványai között sétálva megérint bennünket a régmúlt idők hangulata. Képzeletünkben megjelenik, hogyan élhettek itt egykor a várurak és hölgyeik, a hősök hogyan védelmezték a hont, a szakácsok hogyan állíthatták össze a főúri lakomákat, és így tovább...
Sokféle útvonalat választhat a kiránduló, ha a környék várromjaira kíváncsi, mi most csak egyet mutatunk be, és egy ehhez kötődő izgalmas legendát is! A túrán Litér, Pécsely, Nagyvázsony, Hegyesd, Gyulakeszi, és Szigliget szépségeit ismerhetjük meg.
Az utat kezdjük Litéren, amely a Balatonfűzfő és Veszprém közötti úton fekszik. A Bendola-völgyben római kori villa és kút maradványait tárták fel. A feltárás során agyagból tapasztott római kemence és nagyobb edénytöredékek is előkerültek. Továbbhaladva Pécsely közelében áll a Zádor-vár, amelynek építésére Mária királyné 1384-ben kelt oklevelével Veseni László étekfogómesternek szolgálataiért adott engedélyt.
Innen pedig nem messze, Nagyvázsonyban áll a Kinizsi Pálról elnevezett vár, amelynek építése már a 15. század elején megkezdődött. És itt álljunk is meg egy pillanatra, és ismerkedjünk meg a legendával, melyet Kinizsi Pálról mindenképp tudnunk kell.
A vázsonyi molnár fia
Egy augusztusi napon vadászcsapat érkezett a nagyvázsonyi völgybe. Élén sasorrú, hosszú hajú, éles tekintetű nagyúr lovagolt. Egyszer csak a csapat egy malomhoz érkezett, ahonnan egy széles vállú ifjú lépett ki. Büszkén, gőgösen állt, mint egy fiatal fejedelem, pedig az öltözete szegényes volt. A nagyúr kedvtelve nézegette a legényt, akinek a vállán könnyedén pihent egy hatalmas lisztes zsák. A nagyúr vizet kért az ifjútól, aki fél kézzel húzott vizet a kerekes kútból, a korsót pedig - tálca gyanánt - egy mázsás malomkőre tette, s így nyújtotta fél kézzel a sasorrú vitéznek.
Az erős legény Kinizsi Pál volt, a vázsonyi molnár fia. A vezér pedig Mátyás király, és felkérte, csatlakozzon fekete seregéhez. Kinizsi Pálból híres hadvezér lett, akinek bátorságáról és erejéről legendák keringtek. Ahogy elmenetelekor megígérte, visszatért Nagyvázsonyba. Mikor a vázsonyi vár akkori tulajdonosa meghalt, a birtokai visszaszálltak a királyra, aki Kinizsi Pálnak adományozta nemesi címmel együtt. Ott is temették el a pálosok által alapított kolostorában, szarkofágja ma is látható.
Vissza a túrához!
Ilyen legendák miatt is csodálhatjuk hát ma is a vázsonyi várat. Túránk folytatásaként Tapolcához közeledve elérjük Hegyesdet, mely nevét a határában emelkedő kialudt vulkánról kapta. Ennek 281 méteres csúcsán állnak az 1271-ben épített gótikus vár kerek tornyának alapjai. Innen néhány kilométerre emelkedik egy másik kialudt vulkán, amelynek 375 méter magas csúcsaira szintén várat emeltek a 13. században.
Balaton-felvidéki kirándulásunkat Szigligeten fejezhetjük be. Az 1200-as években épült vár alsóvárból és felsővárból áll, és legmagasabb pontján az öregtorony romjai meredeznek. A vár számos pontjáról káprázatos a kilátás a Balaton végtelen kékje felé (és nemcsak arra). Szigligetet egyéb épített örökségei miatt is érdemes felkeresni, ilyen az avasi templomrom, vagy az Esterházy-kastély.
|