Albertkázmér
Az osztrák határszél mellett fekvő falu 1946 után politikai okokból szinte teljesen elnéptelenedett.
Korábban a vasfüggöny árnyékában éltek a község lakói. Albertkázmér ma már szinte csak hétvégi házakból áll, néhány idős ember él még az őslakosok közül.
A temploma csodálatosan szép. A bécsi Votivkirche mintájára készült.
Bár a legtöbben csak hétvégén látogatnak ki a városból a csendesebb környezetbe.
A tervezet szerint az európai kerékpár hálózat itt lépi át az Osztrák - Magyar határt. Ami a Fertő-tó körüli kerékpárútba csatlakozik.
Albertkázmér az egykori Moson vármegye
mosonmagyaróvári járás legnyugatibb települése, a régióközponttól 24 km-re.
A múlt század végén a települést úgy emlegették, hogy Frigyes főherceg uradalmainak, sőt talán az országnak egyik legszebb majorja, ahol nagy kovács és lakatosműhelyei valóságos gépgyárat alkottak. Szép templomát Frigyes főherceg és Izabella főhercegnő 1897-ben építették, első fiúgyermekük Albrecht születésének emlékére. Így írt erről a Mosonmegyei Értesítő: " Frigyes főherceg Ő császári és királyi fensége gyönyörű kápolnát épített. A kápolna gót stílben épült, dísze lehet bármilyen fényes helynek." Az első világháború után Hegyeshalomhoz tartozott. 1948 óta Várbalog községhez tartozik. A "vasfüggöny" lebocsátása végveszélybe sodorta, lakossága jelentősen csökkent. 1989/90 után lassú változás kezdődött a község életében.
A XIX. század 30-as éveiben létesített település. Ez a major őrzi a magyaróvári Gazdasági Akadémia megalapítójának, Albert Kázmér szász-tescheni hercegnek az emlékét, aki III. Ágost lengyel király fia és Mária Terézia királynő lányának, Krisztina főhercegnőnek a férje volt.
A major tájékán 1848 december 17-én heves ütközet zajlott le Poeltenberg Ernő huszárcsapata és a császári vértesek között.
Kmetty honvédei - a 23.zászlóalj- és az osztrák katonák tízezernyi gyalogosa között. A magyar huszárok Poeltenberg őrnagy Sándor huszár osztaga itt körülkeríttetve, szörnyű káromkodások között vágták ki magukat a császáriak gyűrűjéből, és Görgey parancsának megfelelően Hanság keleti lápszűkületében keresztül tovább vonultak Győr felé.
Ideiglenes határátkelőjét évente kétszer nyitják meg Halbturn (Féltorony) felé: Pünkösdkor és augusztus 20 -án.
2007. dec. 21-től állandóan nyitva ellenörzés nincs.
Zsáktelepülés (volt ) megközelítése:
M-1 autópálya, Mosonmagyaróvár - 86 -s főút, Jánossomorja -Várbalog vagy Mosonszolnokon keresztül
lehetséges (25 km)
Ausztria felöl: Nickelsdorf - Mönchhof - Halbturn - Albertkázmér
2007. 12. 21. A határ átjárható, már nem zsák település Ausztria felöl is megközelíthető.
|