Miskolc Belvárosi Séta
Egy könnyű Miskolc belvárosi városnézésre invitálunk Titeket. Szeretnénk megmutatni városunk néhány nevezetességét.
Az ide látogató vendégeket és persze a helybelieket is végigvezetjük a Széchenyi utcán. A Városház tér és a Szinvapark közti szakasz a 80-as évek eleje óta sétálóutca, csak a villamosok közlekednek itt. Ez az úgynevezett "Főutca", amelynek hangulata a 19. századot idézi. A sétálóutca számos hangulatos, teraszos vendéglővel és rengeteg virággal várja az ide érkező turistákat.
A Népkertet az 1870 - es években alakították ki. Ekkor még a város szélének számított a terület. Az elkövetkezendő évtizedekben villanegyeddé alakult, ma is szép villák állnak itt. A hely Miskolc város legnagyobb parkja, itt található többek között az ország első Sissi - szobra, a Miskolci Vigadó, a Szabadidő központ és a Jégcsarnok.
A belváros központjában található Centrum Áruház főbejáratától jobbra fent N 48° 6,185' E 20° 47,390' található az épület felújításának emlékére készített emléktábla.
A Szinva - terasz a belváros egyik legújabb tere, 2005 őszén alakították ki egy parkolóból. A városon átfolyó Szinva - patak partján található. Teraszokból és lépcsőkből áll, melyek a megemelt vízszintű Szinvához és a meder falában kialakított, esténként megvilágított mesterséges vízeséshez vezetnek le. A téren N 48° 6,121' E 20° 47,073' pontban kereséttek a tér középső részén a "földből" előtörő csobogót.
A Szent Háromság Ortodox templom alapjait 1785-ben rakták le, hogy 21 év múltán felépüljön a jelenlegi miskolci ortodox templom, amely nemcsak Miskolc városának, hanem egész Magyarországnak is egyik rendkívül nagy értéket képviselő műemléke lett. A templom ikonosztázionját Jankovics Miklós egri faszobrász faragta, a mennyezeti freskó megfestésére az egyházközség Anton Kuchelmeister bécsi akadémiai festőművészt kérte fel. 16 méter magas és 88 jelenetet mutat be Jézus életéből. Ez Közép - Európa legnagyobb ikonosztáza.
A Deszka - templom Miskolc egyik legszebb temploma. Az első írásos bizonyíték a templom létezésére az 1698 évekből való. 150 év múlva életveszélyes állapotba került, mivel az egyházközösségnek nem volt megfelelő anyagi java a templom helyreállítására így a város egyik leggazdagabb ember Bathó István vállalta magár a felújítás költségeit. 1920-ra ismételten elhanyagolódott és csak 1937 ben kezdték meg a helyreállítást, amit 1938 ban szentelték fel ismét. Sajnos ez a felújított templom 1997-ben egy elmebeteg gyújtogatásának áldozatává vált. A templom faanyaga 95%-ban fenyő - vörös, borovi és lúc. Az épület térdhajtásos, ikerdúcolásos-függesztéses szerkezete a székely építőmesterek hagyománya, amelyet a hajdani tervező, Szeghalmy Bálint elsőként itt elevenített föl a XX. században. A N 48° 6,509' E 20° 47,144' pontban található.
:A Városház tér a Széchenyi utca nyugati végén, tőle északra terül el. Itt áll a romantikus stílusú városháza és a klasszicista megyeháza. A Szent István-tér a Széchenyi út túloldalán van, itt áll Szent István király egészalakos szobra, előtte a virágóra. Az N 48° 6,192' E 20° 46,679' pontban található téren álló szobor.
Pihenés képpen menjetek fel az Avasi Kilátóba, ahonnan remek kilátás nyílik a városra.
Kellemes városnézést kívánunk!
Miskolc a nyitott kapuk városa
Az Északi középhegység legfontosabb helyén az un. Miskolci - kapuban fekszik: a borsod - zempléni tájaknak nem csak földrajzi központja, hanem a különböző tájegységek találkozópontja is. A város körül körcikkszerűen találkoznak egymással: a Bükk hegység, a Cserehát, a Zempléni hegység és az Alföld szegélye. A régészeti leletek tanúsága szerint a terület ősidők óta lakott, s ez Magyarország legrégebben lakott területe is. A hely a Miskóc nemzetsségről kapta nevét. Az egykor körülkerített mezőváros határait árok - és sáncrendszer óvta, ezeket jól örzött városkapuk törték meg. Csak ezeken keresztül lehetett a városba bejutni, mellettük vámszedő helyek, kocsmák és vendégfogadók várták az ide látogatókat. Az egykori védőrendszer emlékét a mai napig fennmaradt kapu elnevezésű utcák nevei őrzik: Győri kapu, Szentpéteri kapu, Csabai kapu és Zsolcai kapu ma is fő közlekedési útvonalak elnevezései.
Napjainkban dinamikusan fejlődő, az ország 3. legnagyobb városa. Itt rendezik meg minden évben a Bartók + ... Operafesztivált, a Kocsonyafesztivált ahol Miskolc saját főzésű sörkülönlegessége is kapható. A Diósgyőri vár szinte egész évben várja programokkal az ide látogatókat.
Akinek felkeltettem e rövid ismertetővel az érdeklődését városunk iránt az bővebb információkat talál Miskolc honlapján
|