Kállay- Kastély Kállósemjén
A Kállay család az ősi magyar nemesi családok egyike, amely még a honfoglaló magyar elit tagjaként jött a Kárpát-medence területére és az évszázadok alatt jelentős szerepet töltött be a magyar történelemben.
A család történetében kiemelkedik Zsigmond király uralkodásának kora. Ebben az időszakban a család vagyona szépen gyarapodott, Kállósemjén ekkor került a birtokukba, címerük is ebből az időből származik. A vesztes mohácsi csata azonban, melyben a Kállayak is részt vettek, hosszú időre meghatározta a család életét.
A 16-17. század fordulóján jelentős változást hozott a Bocskai féle hajdúfelkelés, mert a hajdúk hosszú csatározás és perlekedés után elűzték a Kállay családot Kálló városából.
A 18. század elején a Kállay család tagjai helyi, régiós és országos szinten is jelentős szereplőkké váltak, közöttük fő- és alispánok, kormánybiztosok, országgyűlési képviselők, minisztériumi alkalmazottak, miniszterek, kórházalapítók voltak.
A család életében Kállósemjén az 1920-30-as években játszotta a legfontosabb szerepet, hiszen Dr. Kállay Miklós miniszterelnök itt töltötte családjával a nyarakat, országos jelentőségű mintagazdaságot hozott létre, mely nagyban hozzájárul a település fejlődéséhez.
A háború után a család nagy része emigrációba kényszerült, az utóbbi évtizedekben azonban ismét gyümölcsöző kapcsolat fejlődött ki a Kállay leszármazottak és a település között.
Kállay kúria
A barokk Kállay kúriát 1763 körül a nagykállói megyeháza olasz építésze Salvator Aprilis építette Kállay György megrendelésére. A kastély eredeti magva a középső hat helyiség az előcsarnokkal, a keleti szárny végét, az emeletes teraszos részt a 19. század elején illesztették az épülethez. A II. világháború idején az épület és a park is megrongálódott. A kúriát 1948–49-től az erdőgazdaság munkásszállásként használta, a parkettát beolajozták, fát vágtak rajta.
Az Apagyi Állami Gazdaság 1949-ben vette birtokba, terményraktárként használta, az egykor gyönyörű szobákban műtrágyát és terményt tároltak. 1964-ben az Országos Műemlékvédelmi Felügyelőség költségén és kivitelezésében az épületet helyreállították és műemlékké nyilvánították. Sajnos ekkor vitték el a kúria még megmaradt intarziás padlóját is. A 90-es évek közepén az épület minden funkcióját elvesztette és pusztulásnak indult. A felújítás során a 20-as éveknek megfelelő állapot visszaállítása volt a cél.
A padlóburkolat kiosztási tervei itt, illetve itt érhető el.
Nyitva tartás / Opening hours
Kiállítás
Szerda – Vasárnap 10:00 - 17:00
Tárlatvezetés minden egész órában indul.
Kávézó
Szerda – Vasárnap 10:00 – 18:00
BELÉPŐDÍJAK / ADMISSION FEE
Felnőtt/Adult
1200 HUF/fő
Diák, nyugdíjas, helyi lakosok/Student, senior
600 HUF/fő
Családi (2 felnőtt, 2-3 gyerek)/Family (2 adults, 2-3 children)
3000 HUF
Csoportos (20 fő felett)/Group (20+ people)
1000 HUF/fő
Kapcsolat / Contact
Kozma Mihály
4324 Kállósemjén, Kossuth út 94.
info@kallaykuria.hu
Garázs
Az egész kiállítás egyik leglátványosabb eleme Kállay Miklós miniszterelnök által is használt Ford A modell egyik működőképes és kipróbálható példánya, mely a garázsban kap helyet.
|