Váci Vártemplom
A város középkori magját Vác első temploma, illetve a köré épített vár jelenti, mely a belváros déli területén egy kiemelkedő vízparti részen épült erődítmény volt.
Szélesség N 47° 46,350'
Hosszúság E 19° 7,877'
A templom rövid története
1074-ben Géza herceg Salamon király ellen vívott mogyoródi csatája előtt fogadta meg, hogy győzelme esetén templomot épít ezen a helyen. A csatát - László herceg segítségével - megnyerte, így Vác első székesegyháza is felépülhetett melyet Szűz Mária tiszteletére szenteltek. 1077-ben I. Géza királyt e templomban temették el, bár a sír sosem került elő.
1241-ben a tatárok elpusztították a várat. A tatárjárás után IV. Béla gót stílusban újjáépítette a székesegyházat, melyet hamarosan erős falak vettek körül, és kialakult a váci vár. A XV. században Báthori Miklós püspöksége alatt a város fénykorát élte. A templomot ekkor átépítették, ezúttal reneszánsz stílusban. A törökök hódításáig a várost béke és fellendülés jellemezte.
A törökök elleni harcban a templom ismét elpusztult, majd helyére dzsámit és minaretet építettek. 1686-ban Vác felszabadult a török uralom alól, de a város szinte teljesen elpusztult a templommal együtt.
1760-ra a templom ismét felépült, ezúttal barokk stílusban, de a várat már nem állították helyre.
A vár területén napjainkban is régészeti munkálatokat végeznek, így a vár udvara sajnos nem látogatható. Azonban a területet körbejárva is bepillantást nyerhetünk a vár egykori megjelenéséből. A távlati tervet a Képviselőtestület már elfogadta, de a megnyitásig még évek fognak eltelni. Sajnálatos módon az eddigi feltárásokból sem készült kiállítás, de remélem, hogy hamarosan mindenki számára megtekinthetővé válik a város "Alapköve".
A templomban minden szombaton 17 órától, illetve vasárnaponként 09 és 17 órától tartanak miséket, amikor be lehet jutni a templomba. (Nekem a péntek délelőtti takarítás ideje alatt sikerült körülnéznem.)
Dolgotok végeztével ...
... ha időtök és a Duna is engedi, akkor sétáljatok le a partra, ahonnan remek kilátás nyílik a Pokol-szigetre, illetve a mögötte húzódó Visegrádi-hegység puklijaira.
|