Ipolytarnóc
Útvonal:
Tiszaújváros – Nyékládháza – Mezőkövesd – Andornaktálya – Eger – Egerbakta – Pétervására – Mátraterenye – Salgótarján – Karancsalja – Karancslapujtő – Karancskeszi – Mihálygerge – Litke – Ipolytarnóc és vissza
Útvonal hossza oda-vissza: kb, 320 km. Utazási idő 4,5 óra.
Üzemanyagköltség, 300 Ft-os benzin, 7 literes fogyasztás = kb 6800 Ft/autó
+ belépőjegy
Több mint 20 millió éves ez az őslelet együttes. Itt van a világ harmadik leggazdagabb lábnyomos lelőhelye.
A terület túrahálózata a geológiai tanösvényhez illeszkedő kőzetparki és biológiai tanösvényekből épül fel. A szabadtéri bemutató szakszerű vezetéssel tekinthető meg.
Csoportoknak előzetes bejelentkezés szükséges.
Nyitva tartás: március 1 –től, október 31-ig, csütörtöktől – vasárnapig 09:00 – 16:00
Magyarország talán legérdekesebb ősmaradvány-lelőhelye egy ősi vulkáni katasztrófa által elpusztított trópusi dzsungel páratlan gazdagságú lelőhelye.
A felszínen található 23-20 millió éves maradványok egy része fölé védőtetőt emeltek. Ezen a helyen van a "lábnyomos" homokkő, amely a 20 millió évvel ezelőtti szubtrópusi növény- és állatvilág maradványait őrzi; az élet nyomait egy közeli tűzhányókitörés forró hamuja konzerválta.
Az 1944-től védett és időközben 510 hektárosra bővített természetvédelmi területet 1995-ben az összeurópai természeti örökség részének nyilvánították.
Ipolytarnócon az "ősvilági Pompei" vulkáni hamutakaróval betemetett kincsei, 24-féle cápa fogai, krokodil- és delfinfogak, megkövesedett fák - köztük a felfedezés időszakában még 24 öles, mintegy 46 méteres ősfenyő maradvány - láthatók, ötezernél is több szubtrópusi, egzotikus levéllenyomat, 2000 állati lábnyom tárul fel évmilliók homályából a látogatók előtt.
|