Tiszalöki Parkerdő és Erőmű
A Vízlépcső
Tiszalök legjellemzőbb építménye a vízlépcső, melyet 1937-1959 között építettek meg, több lépésben. A Tiszalöki Vízlépcső a Tisza szabályozásának során megépítettt első jelentős méretu műtárgy. A duzzasztó 7 méteres vízszintemelése teszi lehetővé a Keleti-főcsatorna vizének továbbjutását. (Csoportok számára megtekinthető előzetes bejelentkezés alapján Tel.: 42/278-233.)
Tiszalöki kényszermunkatábor
1950-1953: a 'népi demokrácia' külföldi állampolgárok fogvatartására szervezett munkatábora.
Az 1937-ben megkezdett, de a II. vh. miatt abbahagyott 'Tisza I. vízlépcső' duzzasztóművének építésére szervezték, hogy megelőzzék az évente ismétlődő árvizeket.
1950: a beszolgáltatásokat nem teljesítő 'kulákokkal' kezdték a munkákat.
1953: 1182 főt dolgoztattak; 230 kapitalista ország, 940 a 'béketábor' országainak állampolgára volt. Többségük a szovjet hadifogságból hazaengedett sváb honvéd, akiknek családtagjait a potsdami értekezlet előírásai alapján kitelepítették Mo-ról. A 940 fő nagyrészt az utódállamokból származó m., többségük 'osztályellenség', főként az 1945ben föloszlatott csendőrség v. tagja, ill. 1944-45: a SZU-ba hurcolt, Gulagról hazaengedett kényszermunkás.
1953. X. 4: a német foglyok gyűlése szabadonbocsátásukat követelte; este megpróbáltak kitörni a táborból, amit az ÁVH-s őrség gépfegyvertűzzel, 5 halott és 17 sebesült árán meghiúsított.
X. 15: letartóztatták a kitörést szervező Finn Ferencet és Huber Ferencet.
X. 17: a Bpi Hadbíróság 'izgatás, fogolyszökésre való felbujtás és hatósági közeg elleni erőszak' vádjával Finnt 6, Hubert 5 é. börtönre ítélték. A megmozdulás eredményeként
X. 23: távozhatott Magyarországról Nyugat-Németországba 97, Ausztriába 46 fogoly. A tiszalöki kényszermunkatábor egykori helyén a túlélők 1989-ben emlékoszlopot emeltek.
Arborétum
A festői szépségű folyó partján kikapcsolódási és szórakozási lehetőségek mellett a 27 ha-os 1200 növényfajjal kellemes kikapcsolódást és sétát kínál a Parkerdő (Arborétum) A vízi erőmu tulajdonában lévő terület, mely egyidős a szarvasi arborétummal, néhány órás vagy egynapos látogatásra fogad csoportokat. Kiépített tűzrakóhelyek kihasználásával fél napokat is eltölthetnek az arborétumban az idelátogatók.
Itt forduljunk balra
Az emlékműnél menjünk kicsit tovább
|