LATURA   > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
LATURA > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
Tartalom
Menü
 
Túratippek...
 
Egyéb...
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
-Túratervek
-Túratervek : Traktoristákat nevelt Rákóczi dicsőséges vára

Traktoristákat nevelt Rákóczi dicsőséges vára

Még a magyarországi váraknál is nehezebb sorsa volt és van a kárpátaljai magyar erődítményeknek.


Az egyikben traktoros iskolát működtettek a szovjetek, a másikat egyházi tulajdonosai miatt hanyagolták el, de van olyan vár is, amely papíron nem is létezik. Érdemes egy hétvégét rááldozni ezekre a kiemelkedő fontosságú és sajnos rohamosan pusztuló építményekre. Vártúra Kárpátalján.  

Munkács az Északkeleti-Kárpátok aljában terül el, az alföld és a hegyvidék találkozásánál. Ungvártól 42 km-re délkeletre, a Latorca partján fekszik. Legfőbb nevezetessége a Munkácsi-vár. Bárhonnan közelítjük meg a várost, már messziről láthatóvá válik az impozáns építmény, amely egy a síkságból kiemelkedő 68 méter magas "várhegynek" nevezett magaslaton áll. A vár három, teljesen különálló és önálló védelmi rendszerrel ellátott részre tagozódik: a legfelső rész a fellegvár, ezalatt hat méterrel találjuk a középső várrészt, míg legvégül 10 méterrel alacsonyabban az alsó vár helyezkedik el. Az építmény különböző részei utalnak a társadalmi berendezkedésre is: a legalsó szinten (az alsó várban) laktak a várszolgák és kézművesek, a középső vár a várat védő katonaság lakhelye volt, valamint itt kapott helyet a várkapitány háza (ma már nem látható, lebontották), illetve fontosabb lőszer, fegyver és élelmiszer raktárak. A fellegvárban lakott a várúr és az udvartartása. A vár mai formáját a Rákóczi szabadságharc idején nyerte el.

A Rákócziaktól a traktoros iskoláig

Keletkezéséről nincsenek pontos adatok. Kezdetben földvár, a honfoglalás idejében cölöp vár állt a mai vár helyén. Szent István, majd Szent László is tovább folytatta a vár erősítését. A folyamatos fejlesztésnek meg is lett az eredménye, hiszen 1086-ban a besenyő, 1190-ben pedig a tatár rohamoknak is sikeresen ellenálltak a falak. A XIII. században Munkács vára az ország legnagyobb és legjobban védett vára volt. Érdekes módon először saját városának lakossága foglalta el 1514-ben a Dózsa féle parasztlázadás során. A felkelés során jelentősen megrongálódott, és csak évtizedekkel később nyerte vissza eredeti állapotát. A török korban a vár gyakran cserélt gazdát, végül 1635-ben I. Rákóczi György tulajdonába került, és ezzel történetének legfényesebb időszaka kezdődött. A Rákóczi család folyamatosan fejlesztette, bővítette a várat és több generáción keresztül jelentős szerepe volt nem csak a magyar, de az európai politikai életben is. Leghíresebb lakói talán Zrínyi Ilona és fia II. Rákóczi Ferenc voltak. Zrínyi Ilona hét hónapig védte a várat a támadó osztrák seregektől 1686-ban, de elfoglalni (egyedüli magyar várként akkoriban) nem sikerült az osztrákoknak. 1687-ben ismét ostrom alá vették a várat, amit csak 1688-ban sikerült tárgyalások útján megszerezniük.

A történelem fintora, hogy a Rákóczi szabadságharc idején az egykori hős várvédő fia, II. Rákóczi Ferenc ostromolta a várat, amit 1705-ben el is foglalt. A szabadságharc bukása után a vár fokozatosan vesztett katonai jelentőségéből, 1782-től pedig börtönként működött. Itt raboskodott többek közt, Kazinczy Ferenc és a Martinovics-féle összeesküvés több résztvevője is. 1805-ben 88 napon keresztül itt őrizték a magyar Szent-Koronát is. 1848. március 15-e után a börtönben raboskodókat szabadon engedték. Az esemény emlékére hársfát ültettek, mely 1960-ig állt is, ekkor egy vihar okozta vesztét. A szabadságharc bukása után visszaállították a börtön működését, és csak az 1896-os évben a Millenium tiszteletére záratták be véglegesen. Ugyancsak a Millenium évében a vár északi részén 24 méter magas oszlopot emeltek a tetején turulmadárral. Az emlékmű nem élt meg túl hosszú időt, 1920-ban a csehszlovák hatóságok lebontották, majd a Vörös Hadsereg 1945-ben beolvasztotta és (nem meglepő módon) vörös csillagokat készítettek belőle, különböző emlékműveikre. A szobrot 2008-ban visszaállították eredeti helyére.

A szobor történetéből is látszik, hogy a vár újkori történelme már nem olyan fényes, mint az ősök idején. Éveken keresztül kaszárnyaként működött (csehszlovák, magyar, szovjet katonákkal). Később nem mindennapi funkciót töltött be: traktoros iskolát nyitottak a várban. Az iskola kitelepítése után kezdődött meg az erősen elhanyagolt vár restaurálása, mely a mai napig folyamatban van. Területén ma vártörténeti, néprajzi múzeum működik.

Bús düledékeiden

A Huszti vár minden bizonnyal Kölcsey Ferencnek köszönheti országos ismeretségét. A költőre olyan nagy hatással volt a már akkor is romos állapotban lévő vár és annak hangulata, hogy 1831-ben papírra vetette Huszt című művét.

A vár a középkori Magyarország egyik legjelentősebb vára volt. 1090-ben Szent László építette, egy 150 méter magas kúp alakú hegyre. A XII. századtól fontos stratégiai szereppel bír, ellenőrzése alatt tartotta az aknaszlatinai sóbányákhoz vezető utat és több koronaváros (Máramaros, Visk, Hosszúmező) védelmét is ellátta. A jól védhető várat a tatár seregek csak hosszú ostrom után tudták bevenni. A XV. században többször cserélt gazdát, a Dózsa felkelés során a felkelők hatalmába is jutott. A török hódoltság idejében az Erdélyi Fejedelemséghez került, de I. Ferdinánd seregei rövidesen elfoglalták. A törökök többször próbálkoztak bevételével, sikertelenül. Ezután Erdély kulcsfontosságú erődítményévé vált, urai mind előkelő erdélyi fejedelmek voltak. A Rákóczi szabadságharc egyik központja, csak a szabadságharc bukása után jutott az osztrákok kezére. A császár utasítást adott a lerombolására, de ekkor még elkerülte sorsát.

Végül 1766-ban a sok ostrom és hadi esemény viszonylatában jóval prózaibb ok végzett a várral. Villám sújtott a tornyába, mely után tűzvész keletkezett, a tűz elérte a lőporraktárt, ami felrobbanva maradandó sérüléseket okozott az épületben. A várat soha nem építették újjá. Ma szinte teljesen benőtte a növényzet, de romos állapotában is nagyszerű látványt nyújt. Könnyen megközelíthető, szinte egészen a várromig lehet autóval közlekedni.

Drugethek, pópák, szovjetek

Az ukrán-szlovák határ mentén, az Ung folyó partján fekszik Ungvár városa. Munkácshoz hasonlóan az ungvári látképet is a város szívében magasodó vár uralja. A vár egy belső várból és az azt körülvevő parkból áll, melyet öt bástyával megerősített várfal vesz körül. A teljes várkert hat hektár területű.

A vár kialakulásáról több elmélet is létezik. Szláv erődítményként, de a betelepülő magyarok által alapított erődként is említik kezdetben. 1320-ban Drugeth Fülöp látott hozzá a mai vár építéséhez (innen ered a vár másik használatban lévő neve: Drugeth Vár). A Drugeth család sokat tett mind a városért, mind a várért, az erődítményt többször átépítették, legjelentősebb átépítése 1598-ban történik. Ekkor alakul ki a vár mai arculata. Ezt az évszámot láthatjuk a várkastély bejárata felett is. Végül a család uralmának a Thököly féle kuruc felkelés vet véget. Az utolsó Drugeth leszármazott a kivégzés sorsára jutott. A Rákóczi szabadságharc idején 1705-1711 között a felkelők birtokolják, a szabadságharc leverés után sok más magyar várhoz hasonlóan az osztrákok bosszújának esik áldozatul. Újjáépítését nem erőltetik, jelentősége csökken, sokáig kaszárnyaként működik.

1775-ben az egyház fennhatósága alá kerül, katonai jellegét teljesen elveszti, a Görög Katolikus Egyház papneveldéje lesz. A XX. században éppen egyházi szerepe miatt válik az aktuális hatalom számára nemkívánatos területté. Előbb a csehszlovák, később a szovjet hatalom üldözi a várban székelő görög katolikus egyházat. A tulajdonosok hányatott sorsa hatással volt az épületre is, állagmegóvásról vagy fejlesztésről szó sem eshetett. Végül a hatvanas években kezdték meg a vár felújítását, több részét helyreállították.

Ma a várban a Kárpátaljai Honismereti Múzeum kiállítása tekinthető meg. A várparkban kapott helyet a tiszaújlaki Rákóczi-emlékművön egykoron álló Turul szobor is.

Nevicke: a papíron nem is létező vár

Ungvártól 12 kilométerre északra fekszik a Nevickei vár. Munkács és Huszt után a Kárpátalja harmadik leglátogatottabb vára. A történelmi időkben fontos szerep jutott a várnak, hiszen az Ung folyó völgyét, és az ott haladó kereskedelmi utat védte. Kialakulásáról nincsenek pontos adatok, de a várban végzett régészeti ásatások szerint már az időszámításunk előtti időkben is lakott volt a terület. A várról először 1247-ben tesznek említést. A Nevickei vár hasonlóan több várhoz a térségben a Drugeth család tulajdona volt egészen 1644-ig, amikor II. Rákóczi György elfoglalta és leromboltatta a várat. Újjáépítéséhez csak 1879-ben fogtak hozzá. Az elnyúló munkálatoknak az első világháború vetett véget.

A félbeszakadt restaurálást azóta sem folytatták, a vár ma már erősen romos állapotban van. A felújítási munkák megkezdésének egyik legfőbb akadálya, hogy jogilag nem is létezik a vár, mert a szovjet időkben romnak nyilvánították, így nem szerepel a környék egyetlen nyilvántartásában sem. A tisztázatlan viszonyok miatt a restaurálás pénzügyi feltételeinek előteremtésére nincs lehetőség, pedig restaurált állapotban a vár minden bizonnyal sokkal komolyabb turisztikai látványossága lenne Kárpátaljának.

Hasznos információk a környékre látogatóknak.

Kárpátaljára legegyszerűbben autóval juthatunk el. Budapesttől Ungvár 340, Munkács 365 kilométerre található. Magyarországon az út nagy részét autópályán, Ukrajnában váltakozó minőségű utakon tehetjük meg. A határátlépés az utóbbi időben jelentősen egyszerűbbé vált, a személyi és gépkocsi okmányokon felül érvényes nemzetközi zöldkártyára van csak szükségünk. A határon való átkelést olykor megnehezítheti a határ-közeli benzin, illetve cigaretta és alkohol "turizmus" miatt kialakult torlódás. Ezt akár mi is kihasználhatjuk, sokat spórolhatunk egy ukrajnai tankolással (a 95-ös benzin kb. 5.1 a dízel 5.5 hrivnyába kerül. Egy hrivnya kb. 27 forint).

Vonattal kissé bonyolultabb az utazás. A Keleti-pályaudvarról induló Tisza Expresszel tudunk közel hat órás vonatozás után eljutni a határon fekvő Csapra. Egy átszállás (és a Tisza Expressz érkezéshez viszonyítva több órás várakozás) után indulhatunk Munkácsra (egy órás út), vagy Ungvárra (fél órás út). Próbálkozni lehet még Szlovákia felőli vonatozással is. Az ukrán-szlovák határ menti városokból naponta több vonat indul a Kárpátaljára.

Menetrendszerinti buszjárattal Budapestről ugyancsak Csapig tudunk eljutni (a Kijevig hetente kétszer közlekedő busz este kilenckor indul a Népligetből), majd innen helyi buszokkal (vagy a már említett vonatokkal) folytathatjuk utunkat.

Szállást könnyen találhatunk a környéken, főleg a két nagyvárosban Ungváron és Munkácson. Itt egyszerű szolgáltatásokat nyújtó 2 ágyas szállodai szobákat találhatunk már 250 hrivnya körüli áron. Három csillagos hotelszobákért napi 3-400, míg a négy csillagos szállodai szobákért 7-800 hrivnyát kell fizetnünk. A szállodák kategorizálása megfelel a hazai besorolásnak. A kisebb településeken még kedvezőbb feltételekkel szállhatunk meg. 4-6 fős bungaló (a nyári időszakban) 800-1200 hrivnyába kerül, magánszállásokon reggelivel 150 hrivnya körüli áron már kapunk szobát, de találtunk olyan panziót is az Uzsoki-hágó közelében ahol 7200 forintért teljes ellátásban részesülhetünk.

 
óra
 
naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
-Szállás kereső
 
Kipróbált szálláshelyek
 
-Horgászoknak...
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!