Miskolc Hősök temetője
A hősök temetőjébe akár egyedül is betérhetnek az emlékezni vágyók. A temető kapui zárva vannak mindaddig, míg telefonon jelezzük látogatási szándékunkat.
Miskolcról északi irányba a Sajószentpéter felé vezető 26. számú út, 3 km-nél lévő Szentpéter Kapui temető portáján van a Hősök temető kapujának a kulcsa itt: N 48° 7,766' E 20° 46,936' 146 m [GCHOS3+Temető kulcs!] A temető gondnokságának a kérése az volt, hogy az érkezési időnk előtt legalább egy két órával kell a +36-46/353-909 telefonon jelezni szándékunkat arról, hogy szeretnénk a rendezett és gondozott kertet megtekinteni. A kaput a gondnokság nyitja ki a látogató(k) előtt.
Megközelítés és parkolás
Miskolc várososában a Petőfi Sándor térnél kanyarodunk először nyugati irányba a Jókai Mór utca itt: N 48° 6,486' E 20° 47,209' [GCHOS3+1letérés] Majd 300 métert megtéve ismét kanyarodunk északi irányba itt: N 48° 6,527' E 20° 46,952' [GCHOS3+2letérés] a Temető utca irányába. Innen már csak 200 méterre van a parkoló és egyben a Hősök temetője is.
Az autónkat kiépített parkolóban hagyhatjuk itt: N 48° 6,603' E 20° 46,840' [GCHOS3+parkoló]
Részletes leírás
Hősök temetője, ahol magyar, szovjet és német katonák alusszák örök álmukat.
Új helyzet állt elő az I. világháború után, 1918-ban, ugyanis annak ellenére, hogy Miskolcon nem voltak közvetlenül hadi események, a városnak voltak hősi halottai. Az első világégés után így már katonákat is el kellet külön helyezni végső nyughelyükre. A temetőt a '20-as évek elején már Hősök temetője néven emlegetik.
Később a II. világháború vége felé, illetve annak befejezése után a város hadi kórházaiban elhunyt katonákat is ide helyezik a Hősök temetőjébe. A katonákat akkor már úgynevezett szalagtemetős formában helyezik végső nyugalomra. 1944 végére Miskolcon is elvonul a front. A szovjet-és a magyar hadsereg halottait is ide temetik.
A rendszerváltásig a különböző helyeken fellelt katonasírokat exhumálva is kerültek a Hősök temetőjébe katonák, így lehetséges az, hogy a már említett magyar és szovjet elesettek mellett német sírhelyek is vannak. 1990 után "a halott katona már nem ellenség" mottó jegyében épülhetett 1956-os emlékmű és kegyelethely Miskolc ezen részén. A temető jelleg mellett a '80-as évek végéig az egykori szocialista ünnepek - április 4., november 7., december 3. - idején koszorúzásokat és megemlékezéseket is tartottak.
A Hősök temetőjébe így a két világháborút követően több ezer elesett és hősi halált halt katona
talált itt végső nyugvóhelyre.
Makulátlan a kerítés és főbejárati kapu, annak környéke és a fű ápolt. A sírkertbe is hasonló kép fogadja a látogatót.
Hősök emlékoszlop
Magyar zászló
|