Kolerakórház és koleratemető (Miskolc)
A miskolci kolerakórházat és koleratemetőt az első világháború kitörése után hozták létre, hivatalos neve „katonai megfigyelőállomás” volt. A kórházban kezelték a harcok során megsérült, illetve fertőző betegséget kapott katonákat.
Mint ismert, a koleratemetőben közel ezer, különböző nemzetiségű katona alussza örök álmát. Többségében magyar katonák nyugszanak itt, számos helyen csak „Ismeretlen katona nyughelye” felirat olvasható. Az I. világháború idején a területen mintegy 3 ezer fő befogadására alkalmas katonai barakk-kórház működött. Az épületet 1916-ig használták orvosi célra. A kórházat Pfliegler Imre – Pfliegler Péter alpolgármester apai nagyapja –, Miskolc főorvosa az I. világháború idején szervezte meg, az itteni munkát önként vállalta a nagy veszély ellenére is. 2015 novemberében emléktáblát avattak a temető egykori kórházi kápolnájának romjainál abból az alkalomból, hogy az épületet száz évvel azelőtt, 1915. november 2-án szentelték fel.
Az elfeledett temetőt a Miskolci Városszépítő Egyesület vette gondozásba 1992-ben. Azóta évente, Mindenszentek napján tartanak megemlékezést a temetőben.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a temető gondozása, rendbetétele igazából hallottak napját megelőzően történik a koszorúzásra való tekintettel. Ezenkívül néhányszor az év folyamán lekaszálják és a szemetet összeszedik.
|