Honfoglalás kori temető - Karos
A kegyeleti emlékhelyet a Bodrogközi Régi Magyar Kulturális Közhasznú Alapítvány hozta létre, dr. Révész László - a temető feltárását vezető régész - szakmai irányításával.
A karosi sírleletek fontos bizonyítékai annak, hogy a Bodrogköz volt a honfoglaló magyarság egyik első telephelye. E helyen kerültek elő a Kárpát-medence eddig ismert leggazdagabb Honfoglalás kori temetői. Az 1986-90 közötti ásatások során 73 sírhelyet tártak fel és rekonstruálták a temetőt.
Kiemelkedő rangú és gazdagságú férfi nyugodott az 52. sírban, melynek helyét emlékmű őrzi. A mellette talált tárgyak alapján valószínű, hogy jelentős szerepet töltött be a X. század nagy fejedelmei között.
A férfiak erős felfegyverzettsége, méltóságjelvényekben való gazdagságuk azt jelezheti, hogy e temetőben a fejedelmi kíséret különböző rangú vezetői, családtagjaik és háziszolgáik, valamint helyzetüknél fogva többnyire nőtlen kísérő harcosaik nyugodtak.
Közülük kerülhettek ki a kalandozó hadjárat vezetői és résztvevői is.
Az emlékhely lehetőséget ad arra is, hogy lerójuk kegyeletünket az elődök sírjánál.
"Ki beléptél az ősi helyre
S egy vagy velem: test-vér-lélek,
Régmúlt időkből halld meg szavam,
Tovább-örökké tebenned élek.
Kifogyhatatlan ősi erő,
Kitéphetetlen gyökereink
Összekötnek végtelen kötélben
S száll a sólyom fenn a magas égben.
Testünk alant pihen, lelkünk föntről figyel,
Az élőkhöz száll le minden égi jel,
Eggyé forr hitünkben múlt-jelen-jövő.
Erős gyökerekből óriás fa nő.
Gyökere a múltnak nem szakad el soha!
Jelenünk a törzse és a lombkorona
Jövőnk ti írjátok, kik e földön éltek
Dicső utódai a nagy magyar népnek."
Az emlékhely közutakon autóval nagyon könnyen megközelíthatő; bodrogközi biciklitúrának is optimális megállója lehet. Javasolt parkoló: N 48° 19,850' E 21° 43,402'
A környék karbantartott, a füvet általában kaszálják, az egykori vármegyéknek emléket állító faoszlopok között szinte minden évben jelenik meg újabb emlék-kopjafa.
|