Máriapócs
Máriapócs Magyaroszág egyik leghíresebb búcsújáró helye. Híressé akkor vált, mikor a bazilikában lévő Szűz Mária kegykép könnyezni kezdett.
A képet 1657-ben festették görög-bizánci szertartású katolikusoknak. A kép 1696-ban könnyezett több napon át, ezért a Habsburg császár Bécsbe szállíttatta. Máriapócsra már csak a jelenleg is látható másolata került vissza, ám a másolat 1715-ben és 1905-ben is újra könnyezett több napon át.
A bazilita szerzetesek 1749-ben telepedtek le a helységben és építettek rendházat. A monostor a görögkatolikus művelődés és iskoláztatás központjává vált. Szabolcs vármegye első tanítóképzője egy évszázadon keresztül képzett kántortanítókat. Máriapócs az 1950-es évekig jelentős vallási központ volt, azonban az utóbbi években fejlődött ugrásszerűen, 1993-ban pedig visszanyerte városi rangját.
Emlékezetes napja a településnek 1991. augusztus 18-a, II. János Pál pápa máriapócsi zarándoklata. A százezreknek megtartott és az egész keresztény világnak közvetített pápai mise messze elvitte a búcsújáróhely hírét.
Bővebb információk Máriapócs honlapján találhatók.
|