A tokaji zsinagóga
Tokaj közlekedése az egyirányú utcák miatt nem egyszerű, a zsinagóga környékén ilyen is van, olyan is. Javasolt megközelítés autóval Mosolygó József utca, onnan a József Attila utca vezet a célhoz. Ha utóbbiban éppen nem lehet megállni, célszerű lekanyarodni a Bodrog irányába vezető mellékutcákba, ott ingyen lehet parkolni, pl. a folyóparton.
A zsinagóga története
Az első zsidó borkereskedők a 17. században települtek le a festői szépségű városban. Iratokkal bizonyítható, hogy 1750-ben már temetkezési egyletet alapítottak. A gazdag zsidó polgárok a Fő utca szép nagy kereskedőházaiban laktak. (A környék még ma is jó néhányat "zsidóház" néven emleget.) A templom és a hitközség épületei a Kispiac, az Alsó utca környékén voltak. A hitközség rabbijai közül az 1899-ben meghalt Schück Dávid a legnevesebb: 1864-tól haláláig működött Tokajon. A II. világháború előtt mintegy 1000 fős zsidó közösség élt a városban és környékén, ma már csak néhány családot találunk.
A volt Alsó utca elején volt az egykori zsidó közösség központja: itt állt a templom, a tanház, a hitközségi épületek, a hússzék, a vágoda, a sütöde, a fürdő. Itt lakott a közösség szellemi vezetője, a rabbi, és itt laktak a hitközségi alkalmazottak is. Ma itt találjuk Tokaj egyik nevezetességét, a nagy zsinagógát.
A kupolával, kerek tetőablakokkal ellátott tetejű zsinagógaépület a városkép dísze. Ezt a nagyméretű, arányos, díszes portikuszú reprezentatív épületet az 1890-es tűzvészben leégett régi, 18. századi kis templom helyett, még 1890-ben emelték, romantikus (mór) stílusban. A szép, arányos épület főhomlokzatát félkörívben záródó kőzéprizalit, bejáratát a portikusz előreugró díszes építménye hangsúlyozza. Az épület átvészelte a II. világháborút, amikor a német csapatok istállónak használták, de a felszabadulás utáni években, évtizedekben állapota folyamatosan romlott, a töredékére fogyott zsidóság nem tudta fenntartani. A központi hitközség által eladott épületről a végén még a tetőt is lebontották. Az 1980-as évek végén egy helybéli hívő kezdeményezésére a műemlékvédelem, az önkormányzat és más szervek segítségével megkezdődött a műemlék megmentése. Szépen rendbe hozták az állagmegóvást szolgáló tetőt. Az őrizetlen épületben azonban gyerekek gondatlanul tüzet gyújtottak, így leégett az egész tetőszerkezet, amelyet másodszor is fel kellett építeni.
A nagytemplom oldalánál találjuk Tokaj-Hegyalja egyetlen működő zsinagógáját, a kisméretű, Dávid-csillaggal díszített, szépen felújított, berendezett, egykori kis bét hamidrast (tanházat). Ez a háború előtt a szefárd hívek imaháza volt. Az ő emlékükre a szertartás ma is szefárd liturgia szerint folyik, ami főleg a héber szöveg kiejtésében érhető tetten.
A jelen
Az EU projekt keretében felújított épület már csak nevében zsinagóga, helyette többféle kulturális funkciót tölt be, városi protokoll- és rendezvényterem. Udvarában egy modern épületben a Paulay Ede Színház működik.
A felújítások után megtisztult a téglalap alaprajzú, egyemeletes, ívelt, teknő alakú tetővel fedett épület, főhomlokzatának mindkét oldalán kontyolt tetős lépcsőházzal. A főhomlokzat enyhe kiülésű közép-rizalitját íves oromzat koronázza, főbejárata előtt 2 öntöttvas oszlopra támaszkodó előtető található. A tetőn újabb tetőablakok nyíltak. Az épületre a közelmúltban új acélszerkezetű tető valamint vasbeton födémek kerültek.
Zsinagógai, liturgikus célra a már említett, képen is látható egykori tanházat (beth hamidrash) használják. Ritka alkalmakkor a gyülekezet a nagy rendezvénytermet is használhatja.
Bejutás
Érdeklődés: Tálasi Júlia
Tel.+36 20 5276446
A Paulay Ede Színház
|