Déva
A Hunyad megyéhez tartozó kb. ötvenezres város az Érchegység és a Ruszka-havas között fekszik.
Tipikusan azok közé az erdélyi városok közé sorolható, ahol az iparosítás a történelmi városmag szétrombolásával járt együtt.
Emiatt napjainkban a városnak mindössze két nevezetessége van, a híres "Magos Déva vára" és a vár alatti völgyben található, késő reneszánsz stílusban épült Magna Kúria.
A kastélyt Bethlen Gábor építtette, halála után pedig öccse, Bethlen István birtokolta, aki 1627-ben vette feleségül a "Murányi Vénuszként" elhíresült Széchy Máriát. Öt évvel később, a férj halála után, a szép hölgy hamarosan újra férjhez ment, és elköltözött a kastélyból. Az új házasság azonban nem volt túl sikeres, ezért az asszony lóra pattant, és visszatért régi otthonába, Dévára. A felbőszült férj egy éjszaka, 250 lovasával, a kúria előtt termett, és rátámadt feleségére. Széchy Mária felmenekült a várba, hogy onnan verje vissza "öreg lövőszerszámokkal" a támadást. Ezután a férj nem háborgatta többet az asszonyt, aki 1640-ben eladta dévai birtokát a fejedelemnek, és Murányba költözött, ahol Wesselényi Ferenc felesége lett.
A kastély jelenleg teljes tatarozás alatt van.
Jelentős történelmi értékű építménye lenne a városnak a lerombolt régi református templom, melyet Hunyadi János és neje, Szilágyi Erzsébet emeltetett 1440-1444 körül. A templom falait az Anjou-címer, Hunyadi János, Szilágyi Erzsébet és I. Ulászló címerei díszítették.
A keleti kijárat Déva magyar városrészén, a Csángótelepen halad át, melynek központja a katolikus templom és környéke.
|