LATURA   > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
LATURA > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
Tartalom
Menü
 
Túratippek...
 
Egyéb...
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
-Ajánlott kirándulások
-Ajánlott kirándulások : A Szalajka-völgy forrásai

A Szalajka-völgy forrásai

A Szalajka-völgy a 25-ös főútról, Szilvásvárad felől közelíthető meg. A kocsit a völgy bejáratánál fizető parkolóban hagyhatjátok.  N 48° 5,381' E 20° 24,151' 257 m


A Szikla-forrás

A forrás a Szalajka-patak egyik fő táplálója.
A forrás vize egy 3-4 méterig járható barlangjáraton tört a felszínre, de feltételezhető, hogy a mélyben egy nagyobb, eddig még föltáratlan barlangrendszer húzódik. Erre utal az is, hogy a csapadékviszonyokban történő változás gyorsan, 1-2 nap alatt megmutatkozik a forrás vízhozamában.
A nagy tisztaságú karsztvíz kinyerésére a környező települések vízellátása érdekében feltárást és forrásfoglalást indítottak.
A forrás vízhozama a csapadékviszonyok függvényében 0-10000 liter percenként.
A vízgyűjtő terület a forrástól keletre húzódó területrész. Nagysága mintegy 4-6 négyzetkilométerre tehető.
 N 48° 4,639' E 20° 24,465' 475 m [GCbk03-1]

A Szalajka-forrás

A Szalajka-völgy forrásai közül a legnagyobb vízmennyiséget a Szalajka-forrás bocsátja a patakba. Eredetileg a forrás, a mostani helyétől körülbelül 50 méterre délre tört fel. Azonban a 60-as évek vízfeltáró kutatásai érdekében, a mostani helyszínen tárót hajtottak a hegybe, hogy a forrást megcsapolják. A forrás vízgyűjtő területe a tőle délre és délkeletre húzódó Bükk-fennsík. Vízfestéses vizsgálattal bebizonyították, hogy a forrástól mintegy 3.5 kilométer távolságban levő Hármaskútnál a vízrendszerbe bocsátott festék mintegy három nap múlva jelentkezett a forrás vízében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a területen egy 450 méter mély barlangrendszernek kell lennie.
Ez a terület erősen karsztosodott, a felszínre hulló csapadék azonnal elnyelődik ezért a felszíni vízfolyások teljesen hiányoznak.
A forrás maximális mért vízhozama 12000 liter percenként, minimális mért vízhozama 1600 liter percenként. Az átlagos vízhozam 4500 liter percenként.
 N 48° 4,373' E 20° 24,848' 510 m [GCbk03-2]

Búvárbaleset a Szalajka-forrás barlangjában

1979. július 14-én három búvár dolgozott a forrás barlangrendszerének feltárásán. Fodor Géza egy másik búvárral együtt merült a barlangba, míg harmadik társuk a felszínről biztosította a merülést. Miután a tervezett merülési idő lejárt és csak az egyik búvár jött a felszínre a biztosító búvár is lemerült, hogy társukat megkeresse. Mivel a biztosító búvárnak nem volt helyismerete hosszú időn keresztül nem találta azt a szűk hasadékot, ami a víz alatti táróból a barlangba vezet. Mire megtalálta levegő készlete annyira megcsappant, hogy nem vállalkozott a barlangba való merülésre.
A tragédia okait vizsgálva kiderült, hogy a szerencsétlenül járt búvár levegőellátó rendszere üzemképes volt, a palackban még volt levegő. A víz alatti barlangból való kijutásának akadálya tulajdonképpen nem volt. A halotton erőszakos, külső hatás, leomló kő okozta sérülés nyoma nem látszott. A halál bekövetkeztének valószínűsíthető oka a helyszín jelentette stressz lehetett: első alkalommal, egy kellemetlen szűkületekkel tarkított víz alatti barlang mélyére merülni tudatilag rendkívül megterhelő.

A Bükk-hegység vízrajza

Napjainkban mintegy 770 mm csapadék hullik a Bükk felszínére éves átlagban.
A vízzáró agyagpalából illetve a vulkanikus kőzetekből felépített területeken a csapadékvíznek csak kis százaléka szivárog be a talajba. Az ilyen módon beszivárgó víz kis talajvízforrásokban vagy rétegforrásokban tör a felszínre, amelyek vízhozama igen csekély, mindössze néhány liter percenként.

A rétegforrások mellett jelentősek még a vulkanit és üledékes kőzetekből fakadó hasadékforrások, melyek vízhozama elérheti 200 liter percenkénti értéket is. Egyesek erdészházak, turistaházak, kisebb üdülők vízellátására is alkalmasak (Hármaskút, Csurgó, Bánkút, Sebesvíz stb.).

A mészkőből álló területeken a csapadék kb. 20-40 százaléka szivárog be a mészkő hasadékaiba és vesz részt a felszín alatti karszt kialakításában. A legjelentősebbek a mészkőből fakadó karsztforrások, melyek akár több 10 négyzetkilométeres vízgyűjtőről nyerik vizüket és vízhozamuk percenként a több tízezer literes értéket is elérheti.

A karsztforrások zöme a hegységperemen fakad, de a hegységet kettéosztó Szinva- és Garadna-völgyben is jelentős források találhatók. Ezek vízhozama a több ezer litert is eléri percenként. A legnagyobbak Miskolc-Tapolcán és Egerben találhatók. (Ezekre különféle létesítmények épültek, így eredeti formájukban már nem láthatók, így a ládasorozatban nem is szerepelnek.) A források vizének hőmérséklete általában a fakadási szinttel fordítottan arányos, a leghidegebbek (6-7 °C) a fennsíki régióban, a legmelegebbek a hegységperemi erózióbázison fakadnak (Eger, Miskolc-Tapolca, Diósgyőr, Sály, Kács, Mónosbél). Az itteni források hőmérsékletének alakításában már a mélybe zökkent, fiatal üledékekkel fedett mélykarsztból feláramló meleg karsztvizek is szerepet játszanak. A meleg vizek a hideg víznél lényegesen több időt töltenek a felszín alatt áramolva, ezt radiokarbon izotóp kormeghatározások egyértelműen igazolták.
Ezek szerint például az egri források vize 7300 évvel ezelőtt hullott le csapadék formájában a Bükk felszínére és szivárgott be a kőzet résrendszerébe.

A források között különösen ismertek a dél-bükki időszakos karsztforrások (Imó-kői-, Fekete-leni-, Vöröskői-alsó-, Vöröskői-felső-forrás), melyek aktivitása a karsztvízszint emelkedésével, csökkenésével áll összefüggésben. Hasonló működésű, kevéssé látványos időszakos források a Hór-völgyben több helyen is előfordulnak, ugyancsak közismert a Lillafüreden fakadó Soltészkerti-forrás, mely a Létrás-tető és István-lápa térségének vizeit hozza felszínre.

A hegység forrásai egyenetlenül oszlanak el: a fennsíkon kevés a forrás (Bán-kút, Csipkés-kút), a Központi-Bükk oldalában, illetve az Északi- és Déli-Bükkben feltörő karsztforrások viszont általában bővizűek, bár vízhozamuk - a csapadéktól függően - erősen ingadozó. A Déli-Bükk határát képező törésvonal mentén meleg vizű források fakadnak (Eger, Miskolctapolca).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
óra
 
naptár
2025. Január
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
-Szállás kereső
 
Kipróbált szálláshelyek
 
-Horgászoknak...
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!