Mudrány-kúria Szabolcs
Nyitva tartás: Április 1 - Október 31-ig: Kedd-Vasárnap 9.00-17.00-ig
November 1 - Március 31-ig, érdeklődni Venczel Zoltánnénál, aki 5 perc alatt ott tud lenni, ha megbeszélitek!
Szabolcs, Dózsa György út 14. Telefon: 06-30/399-56-13
Megközelítése
Szabolcs belterületén itt érdemes északi irányba kanyarodni. N 48° 10,249' E 21° 29,562' 107 m [GCMKSZ+letérés]
Tisza folyón érkezőknek
Tisza folyón érkezőknek ki lehet kötni ezen a ponton, N 48° 10,712' E 21° 29,617' 100 m [GCMKSZ+kikötő] és a kőből készült lépcsőn fel lehet jutni a partra, majd onnan 750 métert megtéve a ládához.
Az autót itt érdemes hagyni
Autónkat kiépített parkolóban hagyhatjuk. N 48° 10,348' E 21° 29,565' 107 m [GCMKSZ+parkolo]
Rövid története
A források tanúsága szerint a Rákóczi-szabadságharc ideje alatt települt át Szepes megyéből a Mudrány család első kimutatható, borkereskedéssel foglalkozó tagja. A család leszármazottja Mudrányi András gyermektelen lévén a kúriáját a református egyházra hagyta. Az egyház birtokában volt, 1977-ig parókiaként és szolgálati lakásként, majd a műemléki helyreállítás óta, 1980-tól a nyíregyházi Jósa András Múzeum iparművészeti gyűjteménye egy részének enteriőrszerű bemutatására szolgál. A kúriát 1987-ben műemlék jellegű épületnek nyilvánították. Az itt bemutatott kiállítás a XIX. századi vidéki nemesi élet mindennapjait, keretét, tipikus lakáskultúráját mutatja be.
Kúria felépítése
Az épületet a XVIII. század végén emelték, a kelet-magyarországi nemesi kúriák jellemző stílusjegyeit viseli magán. Alaprajza szimmetrikus haránt tengelyétől jobbra és balra azonos nagyságú és elrendezésű helyiségek sorakoznak. A zárt előtérből a középső ajtón az egykori fogadószobába, egyben az ebédlőbe, míg a többi a hajdani hálóhelyiségekbe irányította a látogatót, s végül ezek által közrefogva még egy férfi, illetve egy női nappali szoba található, amely vendégszobaként is funkcionált. A konyha és a zárt előtér kivételével valamennyi helyiséget freskóval díszítettek, a más és más kerettel övezett színes mennyezet négy sarkában a hun-magyar történet, illetve a magyar történelem kiváló személyiségeinek portréi tűnnek a szemünkbe, melyek egy részét a műemléki helyreállítás hozta a napvilágra.
Kiállítás
A Castellum projekt keretében egy új, négytermes enteriőr kiállítást valósítottak meg a kúriában, mely a XIX. század végi, XX. század eleji köznemesség kultúráját és tárgyi emlékeit kívánja bemutatni a nagyközönségnek. Ezen belül egy XIX. századi ebédlő, előszoba, férfi dolgozószoba, valamint egy női enteriőr került kialakításra, mely az iparművészetben oly nagy népszerűségnek örvendő biedermeier, valamint az azzal a még együtt élő korábbi korok művészeti, iparművészeti stílusaival ismerteti meg a látogatókat. A négytermes enteriőr kiállítás mellett két teremben a kúria, és a földvár történetét, valamint Szabolcs község múltját bemutató tematikus tárlat várja a látogatókat.
A kiállítások tervezésénél nagy hangsúlyt kapott az interaktivitás biztosítása. A látogatók az érintőképernyős számítógép segítségével részletesen megismerkedhetnek a kiállításban elhelyezett műtárgyakkal, és a terepasztalon még földvárat is építhetnek.
Az újjá varázsolt Mudrány-kúria a szabolcsi földvárral, az árpád-kori templommal, Szabolcs vezér szobrával és a Tisza partjával igazi turisztikai látványosság, amely bőséges és tartalmas programot kínál egy egész napos kiránduláshoz.
|